İçeriğe geç
Anasayfa » İlkelere Uymanın Başarıya Olan Etkileri

İlkelere Uymanın Başarıya Olan Etkileri

Çoklu Ortam Efekti

Birtakım araştırmalardan sonra hem metin hem görseller içeren kitaplar ile öğrenim gören grup, sadece kelimeler içeren kitaplar ile öğrenim gören gruba kıyasla sorunlara 79% daha yaratıcı çözümler bulmuştur.

Benzer bir şekilde bilgisayar tabanlı öğrenimde deney yapılmıştır. Bir gruba bisiklet pompasının nasıl çalıştığına dair sesli anlatım içeren bir animasyon ile öğrenim sunulurken, diğer gruba sadece sözlü anlatım ile öğrenim sunulmuştur. Çoklu ortam ilkesine uygun şekilde bilgisayar tabanlı öğrenim gören grup, problemlere sadece sözlü anlatım ile öğrenim gören gruba kıyasla 97% daha yaratıcı çözümler bulmuştur.

Tutarlılık Efekti

Öğrencilere resimler ile desteklenmiş bir metin veriliyor ve bu metinden yıldırımın adım adım nasıl oluştuğunu öğreniyorlar. Yıldırımın oluşumu ile ilgili sunumları içeren 4 araştırmaya göre; gereksiz enformasyondan arındırılmış sunum ile öğrenim gören grup, ekstra bilgiler içeren -süslenmiş- sunum ile öğrenim gören gruba kıyasla sorunlara 90% daha yaratıcı çözümler bulabilmiştir.

Aynı yöntem, animasyon ve anlatımlı eğitimde de yapılıyor. Bir grubun öğrenim materyaline ilgi çekici olsa da fazladan/gereksiz bazı cümleler ve video kesitleri ekleniyor. Diğer gruba ise alakasız bilgiden arındırılmış bir sunum veriliyor. Toplamda üç deneyin sonunda fazladan bilgilerden arındırılmış öğrenim materyali ile çalışan grup, fazladan bilgiler eklenmiş öğrenim materyali ile çalışan gruba kıyasla sorunlara 34% daha yaratıcı çözümler sunabiliyor.

Konumsal Yakınlık Efekti

Kitap tabanlı ortamda; bir gruba konumsal yakınlığa uyularak hazırlanmış (yazılar resimlerin hemen yanında yer alıyor) kâğıt üzerinde bir öğrenim materyali veriliyor, diğer grubun öğrenim materyalinde ise resimden sonra ilgili metin farklı bir sayfada veriliyor. Üç farklı deney sonucu; konumsal yakınlık ilkesine uygun materyallere sahip grup diğer gruba kıyasla sorulara 78% daha yaratıcı çözümler üretmiştir.

Konumsal yakınlık ilkesini bir de bilgisayar tabanlı ortamda test etmek için gruplara yıldırımın oluşumu ile ilgili eğitici video veriliyor. Bir gruba verilen eğitici videoda, yıldırım oluşumunun her farklı aşamasında o aşama ile ilgili metin, olayın gerçekleştiği bölgenin hemen yanında yer alıyor. Diğer grubun videosunda ise animasyon ile ilgili tüm metinler ekranın en altında yer alıyor. Yapılan deneyin sonuçları ise şöyle; konumsal yakınlığa uyularak hazırlanmış eğitim videosunu izleyen grup, diğer gruba kıyasla problem çözme transfer testlerinde 43% daha yaratıcı çözümler üretmiştir.

Kişileştirme Efekti

İkisi de bilgisayar ortamında olacak şekilde; birinde metinlerin altyazı şeklinde verildiği, diğerinde metinlerin seslendirilmiş şekilde verildiği eğitsel animasyonlar ile deney yapılıyor. Bir gruba, çoğu ders kitabında olduğu gibi resmî, üçüncü tekil şahıs monoloğu şeklinde bir anlatış veriliyor. Diğer gruba verilen animasyonda, cümle içinde bazı kelimeler 2. ve 1. tekil şahıslar ile değiştiriliyor (örneğin; bulut yerine senin bulutun) bazı yerlere de günlük sohbet gibi ekleniyor (gördüğün gibi, şu şekilde yaparsan vb.). Bu test 2 şekilde yapılıyor, bir deneyde gruplara sesli anlatımlı bir animasyon veriliyor, diğer deneyde gruplara metnin altyazı şeklinde verildiği bir animasyon veriliyor.

Sesli anlatımın olduğu deneyde, kişiselleştirme ilkesine uygun animasyon izleyen grubun diğer gruba kıyasla problemlere 36% daha yaratıcı çözümler ürettiği görülmüştür. Altyazılı animasyonda ise kişiselleştirme ilkesine uygun animasyonu izleyen grubun diğer gruba kıyasla problemlere %116 daha yaratıcı çözümler ürettiği görülmüştür.

Kaynaklar
  • Mayer, R. E. (2003). The promise of multimedia learning: using the same instructional design methods across different media. Learning and instruction, 13(2), 125-139.
Diğer İçerikler
Çoklu Ortam Kavramı

Çoklu Ortam Tasarım İlkeleri

İlkelerin Uygulama Örnekleri

Çoklu Ortamla Öğrenmede Bilişsel Model